Lezzetli mi lezzetli yemeklere doğru güzel bir yolculuğa çıkmak istemez misiniz?

  1. Baklava

İp incecik bir yufka, arasına serpilen Antep fıstığı ya da normal fıstık ve şerbetiyle tam anlamıyla bütünleşen, çatallarınıza çıtır çıtır gelen Türk mutfağının o efsanevi tatlısı baklava.

  1. Hünkar Beğendi

Sebzeler, soslar ve dana eti ile buluşan Türk mutfağı ile ayrılmaz bir bütün olan bu yemeğimiz herkesin damağında tadı kalacak bir yemektir.

  1. Hamsi Tava

Balık omega 3 yönünden oldukça zengin olan ve her hafta mutlaka yenilmesi gereken bir yiyecektir. Balık denildiğinde akıllara ilk gelen seçeneklerden biri olan hamsinin tava da güzel bir şekilde kızartılması ile elde edilen bu lezzetli yemeğimiz gene Türk mutfağının ne kadar vazgeçilmez olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

  1. Mercimek Köftesi

Haşlanan mercimek, yeşil sebzeler ve baharatların bir araya gelerek oluşturmuş olduğu bu lezzetli yemeğimiz yine Türk mutfağının ayrılmaz parçalarındandır.

  1. Yaprak Sarma

Pirinç, baharatlar ve çeşitli şekiller de hazırlanan iç harcının yaprak ile buluşturularak sarılması ve pişirilmesi ile elde edilen muhteşem ötesi bir lezzet. Eğer hala denemediyseniz çok şey kaybettiniz demektir.

  1. Çiğ Köfte

Köftelik bulgur, yeşillik ve baharatlar ile elde edilen ve Türk halkının doyamadığı, sağlık açısından da oldukça faydalı olan yiyecek çiğ köfte. Türkiye de hemen hemen her köşe başında mutlaka bir çiğ köfte dükkanı görürsünüz. Denemediyseniz artık denemenizin vakti gelmiş demektir.

  1. İskender Kebap

Dana etinin kızartılarak üzerine salçalı bir sos dökülüp kızgın erimiş olan tereyağın üzerinde gezdirilerek yanında genellikle yoğurt ile servis edilen İskender kebap denemeniz gereken muhteşem tatlardan biridir.

  1. Adana Kebap

Kıyma ve baharatlarla ile oluşturulan harcın şiş üzerine dizilmesi ve sebzeler ile közlenip pişirilmesi ile servis edilen kebabımız adından da anlaşılacağı üzere özellikle Adana yöremizin meşhur olan bir yemeğidir.

  1. Mantı

İncecik açılan hamurun içerisine kıymalı ve baharatlı olarak hazırlanan harcın koyulup değişik şekiller de kapatılarak pişirilmesi ile edilen damaklar da mutlaka tat bırakacak olan lezzet mantıyı mutlaka denemelisiniz.

  1. Lahmacun

İnce şekilde açılmış olan hamurun üzerine kıymalı ya da değişik şekillerde hazırlanmış olan iç harcının koyularak odun ateşinde pişirilmesi ile elde edilen muhteşem bir lezzet olan lahmacundan bir daha vazgeçemeyeceksiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlar


Sen de Yorumla!